To jest stara, nieaktualizowana już wersja portalu wydziałowego. Zapraszamy na www.mimuw.edu.pl.
Wydział MIM Uniwersytet WarszawskiFaculty of MIM University of Warsaw

Wyszukiwarka

Pomiń menu

TopCoder

TopCoder (www.topcoder.com) jest otwartym, ciągłym konkursem, w którym biorą udział najlepsi programiści z całego świata. W większości uczestnikami konkursów są studenci, chociaż pojawiają się też zawodowi programiści. Konkursy odbywają się średnio co tydzień. Kilka razy do roku odbywają się główne zawody, z których najważniejsze to TopCoder Open (startować może każdy) i TopCoder Collegiate Challenge (tylko studenci). Zawody główne to cykl około 4-5 konkursów eliminacyjnych, z których najlepszych 24 zawodników zostaje zaproszonych na finały stacjonarne w USA. Zawody polegają na układaniu algorytmów dla zadanych problemów i ich zaprogramowaniu. Liczy się szybkość i jakość kodowania. Zawodnicy mają 75 minut na rozwiązanie 3 zadań o różnym stopniu trudności. Punktacja za rozwiązane zadanie zależy od czasu jaki upłynął pomiędzy przeczytaniem zadania a zgłoszeniem jego rozwiązania. Rozwiązania niepoprawne nie otrzymują żadnych punktów. W następnej fazie konkursu zawodnicy mają wgląd w kody innych uczestników i mogą sprawdzać poprawność cudzych programów. W przypadku znalezienia błędu zawodnik generuje test i jeżeli sprawdzany program go nie zaliczy, autor testu otrzymuje dodatkowe punkty.

Każdy, kto uczestniczył co najmniej raz w takim konkursie ma swój ranking, wyliczany na podstawie swojego wyniku w konkursie jak i wyników innych uczestników. Ogólnie ranking jest podobny do rankingu szachowego. Ranking uniwersytetów i krajów jest wyznaczany na podstawie rankingów uczestników z danego kraju/uniwesytetu. Nie jest to jednak zwykła średnia arytmetyczna, lecz średnia ważona, dzięki czemu ranking w głównej mierze zależy od 10 najlepszych uczestników z danego kraju/uniwersytetu.


Osiągnięcia

2012 2. miejsce (Jakub Pachocki)
tytuł finalisty (Marcin Andrychowicz i Marek Cygan)
2008 1. miejsce (Przemysław Dębiak)
3. miejsce (Eryk Kopczyński)
tytuł finalisty (Marek Cygan, Tomasz Kulczyński, Marcin Michalski, Paweł Parys, Marcin Pilipczuk, Aleksander Piotrowski i Jakub Radoszewski)
2005 1. miejsce (Eryk Kopczyński)
tytuł finalisty (Marek Cygan, Damian Koniecki, Tomasz Malesiński i Marcin Michalski)
2004 1. miejsce (Tomasz Czajka)
7. miejsce (Tomasz Idziaszek)
tytuł finalisty (Paweł Parys)
2003 1. miejsce (Tomasz Czajka)